Kolagen – Co powinieneś wiedzieć o kolagenie – Dlaczego kolagen jest taki ważny – Jakie właściwości i działanie ma kolagen

Kolagen jest najważniejszym białkiem w ludzkim organizmie. To właśnie od niego zależy jędrność skóry oraz sprawność stawów, ale kolagen pełni znacznie więcej funkcji, a jego niedobory dają nieprzyjemne objawy. Ubytków kolagenu nie da się w stu procentach uniknąć, ponieważ kiedy organizm się starzeje, wytwarza coraz mniejsze ilości tego białka. Jest jednak możliwe uzupełnienie braków kolagenu dzięki odpowiednio skomponowanej diecie, prócz tego bardzo pomocna okazuje się suplementacja kolagenu.

Po co w organizmie kolagen?

Kolagen dzialanie HS

Kolagen to białko, z którego zbudowana jest przede wszystkim tkanka łączna. Stanowi on około jedną trzecią wszystkich białek, jakie można znaleźć w ciele człowieka. Najwięcej kolagenu organizm produkuje w młodym wieku, po czym jego synteza się zmniejsza, czego widocznym efektem są chociażby zmarszczki. Kolagen odpowiada za elastyczność i wytrzymałość tkanek, co przekłada się na wysoką sprawność fizyczną organizmu, większą odporność na choroby oraz atrakcyjny, młody wygląd i skórę bez zmarszczek.

Jakie funkcje pełni kolagen w ciele człowieka?

W skórze kolagen występuje pod postacią elastycznych włókien, dzięki którym cera jest gładka, sprężysta i w dobrej kondycji. Kolagen jest także niezbędny do tego, aby stawy prawidłowo funkcjonowały – bez kolagenu niszczy się chrząstka, a to wywołuje silny ból oraz prowadzi do sztywnienia stawów i ograniczenia fizycznej ruchomości. Ponadto kolagen jest budulcem dla wielu narządów wewnętrznych, dba o nawilżenie rogówki, znajduje się w kościach, włosach i paznokciach. Za sprawą kolagenu organizm szybciej i lepiej się regeneruje, a jeśli dojdzie do uszkodzeń w tkankach, kolagen przyspiesza proces gojenia i sprawia, że kości czy skóra odpowiednio się zrastają. Jest to także składnik odpowiedzialny za prawidłowe krzepnięcie krwi.

Poczytaj także: AstaxKrill – skuteczny suplement dodający energii i sił witalnych

Dlaczego warto uzupełniać ubytki kolagenu? Gdzie się to białko stosuje?

Ubytki kolagenu nierozerwalnie łączą się ze starzeniem organizmu. Ten proces zaczyna się już po 25-26 roku życia, jednak początkowo nie są to jeszcze tak mocno odczuwalne straty. Mimo to można stosować kolagen profilaktycznie, spowalniając starzenie, co pomoże nie tylko w zapobieganiu zmarszczkom, ale też utrzyma stawy i kości w dobrym stanie. Preparaty z kolagenem są często dostępne bez recepty, jak kosmetyki, ale warto mieć na uwadze, że serum czy krem z kolagenem nie tyle wprowadzi to białko do tkanki skórnej, co znacząco poprawi nawilżenie skóry – kolagen jest za duży, by przeniknąć przez naskórek do wewnątrz tkanki.

Kolagen spowalnia starzenie się organizmu

Doustne suplementy z kolagenem pomagają natomiast w uzupełnianiu ubytków tego białka. Suplementy zwykle działają kompleksowo, czyli nie tylko na zmarszczki, ale również na włosy, paznokcie, stawy. Preparaty z kolagenem pomagają również w usuwaniu rozstępów. W medycynie estetycznej kolagen podawany jest w formie zastrzyków – wypełnia się nim zmarszczki, poprawia owal twarzy, modeluje kształt ust. Kolagen, jako naturalna substancja, jest dużo bezpieczniejszy w stosowaniu niż inne preparaty odmładzające, jednak każdy taki zabieg musi być przeprowadzony przez specjalistę.

Kolagen znajduje też zastosowanie w medycynie. Tutaj zastrzyki z kolagenem pomagają zregenerować i wyleczyć stawy, ponadto kolagen jest wykorzystywany w okulistyce oraz jako środek do produkcji opatrunków, narzędzi chirurgicznych, nici. Sprawdza się także u kobiet które mają objawy menopauzy, choć w tym przypadku bardziej sprawdzi się produkt dedykowany na objawy menopauzy – menozina

Jakie wyróżnia się rodzaje kolagenu?

Kolagen występuje pod wieloma postaciami, jednak najważniejszy jest kolagen typu I, który stanowi aż 90 procent wszystkich białek kolagenowych. Ten typ kolagenu jest obecny w stawach, skórze, kościach i zębach. Inne ważne dla zdrowia i kondycji typy kolagenu to:

  • kolagen typu II, znajdujący się w tkance chrzęstnej
  • kolagen typu III, o budowie podobnej do typu I, obecny głównie w mięśniach, kościach i skórze
  • kolagen typu V, znajdujący się w mięśniach gładkich i naczyniach krwionośnych

Te inne typy kolagenu znaleźć można na przykład w mięśniach szkieletowych, rogówce oka, mózgu, sercu, nerkach, narządach płciowych kobiety.

Jakie są źródła kolagenu?

Dieta na kolagen jest dość kłopotliwa. Jeśli ktoś chce uzupełnić to białko dzięki diecie, polecane są między innymi podroby, które zawierają sporo kolagenu oraz innych wartościowych składników odżywczych. Inne produkty z kolagenem już tak zdrowe nie są, bo chociaż pomagają zwiększyć ilość kolagenu w organizmie, to przyczyniają się także do podniesienia cholesterolu bądź cukru, i do tego jeszcze są kaloryczne – te produkty to golonka, kurze łapki, salceson, przetworzone produkty mięsne z żelatyną, galarety warzywne, galaretki owocowe.

Kolagen dodawany do suplementów jest pozyskiwany albo z wołowiny/wieprzowiny albo z ryb morskich. Uzyskuje się go ze skóry, ścięgien, kości, chrząstek, łusek, płetw – po obróbce jest on pozbawiony zapachu i smaku, nie podwyższa cukru i cholesterolu, nie jest kaloryczny.

Jaki kolagen jest lepszy?

Ze względu na wyższą przyswajalność, z reguły poleca się przyjmowanie kolagenu morskiego. Kolagen z ssaków lądowych wchłania się troszkę gorzej, ponadto może też powodować alergie, co przy kolagenie morskim bardzo rzadko się zdarza. Biorąc pod uwagę główny cel suplementacji, to kolagen morski jest odpowiedni dla osób, którym zależy przede wszystkim na usunięciu zmarszczek i odmłodzeniu skóry, podczas gdy kolagen wołowy bądź wieprzowy jest polecany na stawy i mięśnie.

Kolagen morski jest zalecany bo lepiej się przyswaja

Jak powinno się dawkować kolagen?

Przyjmowanie kolagenu nie rozwiązuje problemów z dnia na dzień, więc trzeba poczekać co najmniej kilka tygodni na widoczną poprawę. Co ważne, nie nastąpi ona szybciej, jeśli znacząco zwiększy się dawkę – kolagen, choć naturalny, może spowodować niepożądane skutki uboczne, jeśli będzie się go stosować w za dużych ilościach. Efekty uboczne, wywołane nadmiarem kolagenu, to między innymi bliznowacenie, włóknienie tkanek, niewydolność wybranych narządów, na przykład nerek. Za optymalną dla dorosłego człowieka uznaje się dawkę w granicach 500-1000 mg kolagenu na dobę.

Jak przyjmować kolagen – sam czy z innymi składnikami?

W przypadku kolagenu dużo lepsze wyniki daje suplementowanie tego białka w połączeniu z witaminą C. Jest ona niezbędna w procesie syntezy kolagenu, przyspiesza jego wchłanianie, pobudza naturalną produkcję nowych włókien, prócz tego działa odmładzająco i wzmacniająco. Wiele dobrej jakości suplementów to właśnie formuła łącząca naturalny kolagen morski z witaminą C. Inną witaminą, która może się pojawić obok kolagenu, to B7, nazywana też biotyną, oraz witamina E o cennych właściwościach odmładzających.

Składnikiem, który można podawać równolegle z kolagenem, jest również kwas hialuronowy. Ma on silne działanie nawilżające i regenerujące, co bardzo się przydaje przy naturalnym odmładzaniu skóry. Kolejnym składnikiem, który zintensyfikuje działanie kolagenu, jest koenzym Q10, odpowiedzialny za zwalczanie wolnych rodników, jakie niszczą i osłabiają włókna kolagenowe.

Czy każdy może brać kolagen?

Wprowadzenie kolagenu do diety czy przyjmowanie go pod postacią suplementu jest bezpieczne dla każdej dorosłej osoby, jeśli tylko pamięta się o właściwych dawkach oraz innych zaleceniach. Przed wyborem preparatu warto się upewnić co tego, jaki konkretnie zawiera on typ kolagenu oraz w jakich dawkach – bardzo małe ilości, poniżej 500 mg, niewiele zmienią w kondycji stawów czy skóry. Suplementowanie kolagenu poleca się najczęściej seniorom, sportowcom oraz osobom pracującym ciężko fizycznie.

Profilaktyczne suplementowanie kolagenu można zacząć już po ukończeniu 25 roku życia, dobierając dawkę odpowiednio do stopnia prowadzonej aktywności. Po kolagen warto sięgnąć, kiedy zaczynają się pojawiać pierwsze zmarszczki i pierwsze dolegliwości stawowe, bo im szybciej zacznie się suplementację, tym łatwiej będzie uzupełnić ubytki i zregenerować uszkodzone tkanki. W przypadku kobiet kolagen okazuje się bardzo pomocny w okresie menopauzy, kiedy dochodzi do gwałtownych zmian hormonalnych oraz szybkiego starzenia organizmu – przyjmując kolagen można złagodzić te dolegliwości i spowolnić starzenie.

Jakie osoby są najbardziej narażone na niedostatki kolagenu?

Kolagen pomaga na ruchliwość stawów

Starość to główna przyczyna utraty kolagenu – średnio każdego kolejnego roku życia człowiek traci około 1 procent kolagenu. Ale wiek nie u wszystkich działa dokładnie tak samo. Szybsza utrata kolagenu jest często związana z niezbyt zdrowym stylem życia. Bardzo szkodliwe dla kolagenu są chociażby używki, jak alkohol czy papierosy – włókna szybko się niszczą, jednak organizm nie jest w stanie wyprodukować na ich miejsce nowych. Zabójcą kolagenu jest także promieniowanie UV, dlatego powinno się unikać opalania, zarówno tego na słońcu, jak i w solarium.

Kolagen w stawach niszczy bezruch, ale też intensywna aktywność fizyczna. Brak ruchu przyspiesza procesy degeneracyjne w tkance chrzęstnej i kolagen z coraz większym trudem może się odbudować, z kolei przy dużym wysiłku fizycznym chrząstka intensywnie się zużywa i od pewnego momentu organizm już sobie nie radzi z regeneracją. Ten sam problem mają także osoby pracujące fizycznie. Kolejnym czynnikiem osłabiającym produkcję kolagenu jest otyłość – przy nadmiernej masie ciała stawy szybciej się zużywają, a osłabiony organizm nie radzi sobie dość dobrze z regeneracją.

Po czym można poznać niedobory kolagenu?

Niedoborów kolagenu raczej nie da się przeoczyć. Główny objaw tego stanu to pogarszająca się kondycja skóry – zaczyna ona zwisać, robi się wiotka i przesuszona, znika jej młodzieńcza elastyczność i gładkość, pojawia się coraz więcej zmarszczek. Nie tylko skóra na tym traci, bo kiedy w organizmie jest za mało kolagenu, włosy stają się suche, łamliwe i z tendencją do wypadania, a paznokcie matowieją, robią się bardziej kruche i nie rosną już tak szybko.

Kolagen rybi dobrze jest przyswajany przez organizm

Objawem braku kolagenu są też dokuczające stawy – chrząstka już nie jest w tak dobrym stanie jak w młodości, dlatego ruszanie stawami boli i nie zawsze mogą one osiągnąć swój pełen zakres ruchu. Ponadto przez niedobory kolagenu spada odporność organizmu, pogarsza się wzrok, wiele narządów, jak serce, funkcjonuje gorzej.

Poczytaj też: Krem Ostyhealth na bóle stawów

Jak wybrać kolagen dla siebie?

Produkty z kolagenem warto dobierać pod kątem dawki oraz składu – kolagenu nie powinno być mniej niż 500 mg, a jeśli wskazana jest intensywniejsza kuracja, można wybierać suplementy z zawartością kolagenu na poziomie 4-5 gram. W suplemencie mogą znajdować się inne składniki, ale powinny być one naturalne, wspomagające działanie kolagenu, jak witamina C albo koenzym Q10.

Preparaty doustne są dostępne w różnych formach i wystarczy wybrać tą najwygodniejszą dla siebie – może to być proszek, który dosypuje się do napojów, albo ampułki z płynem kolagenowym, są też tradycyjne tabletki.

Dodaj komentarz