Nietrzymanie moczu – Objawy, Leczenie, Zapalenie pęcherza

Nietrzymanie moczu to problem, z którym walczy spora część dorosłej populacji, prócz tego ta dolegliwość jest diagnozowana także u dzieci oraz nastolatków. Nietrzymanie moczu, które nazywa się także inkontynencją, polega na niekontrolowanym opróżnianiu pęcherza. Nie jest to choroba i jako takie nietrzymanie moczu nie zagraża zdrowiu, jednak bardzo obniża jakość życia i może nawet z czasem doprowadzić do depresji. Skąd się ta przypadłość bierze i czy da się ją wyleczyć?

Jakie są objawy nietrzymania moczu?

Przy inkontynencji dochodzi do mimowolnego popuszczania moczu. Wycieki mają różną intensywność, czasami jest to tylko kilka kropelek, ale niekiedy dochodzi do całkowitego opróżnienia pęcherza. U wielu osób nietrzymanie moczu objawia się także budzeniem w nocy za potrzebą. Nietrzymanie moczu jest związane z osłabieniem mięśni Kegla, choć przyczyny tego stanu są bardzo różne. Jeśli problem nawraca, koniecznie powinno się pójść do lekarza – osoby starsze mogą się skonsultować z geriatrą, natomiast dla młodszych pacjentów zaleca jest konsultacja z urologiem, w przypadku kobiet dodatkowo jeszcze z ginekologiem.

Czy leki pomagają na nietrzymanie moczu?

Osobom, które cierpią na inkontynencję, lekarz może zalecić terapię farmakologiczną. Jeśli nietrzymanie moczu wynika z menopauzy, podawane są estrogeny, które poprawiają napięcie mięśni dna miednicy. Są też leki wspomagające układ moczowy oraz leki zwalczające stany zapalne w pęcherzu bądź drogach moczowych. W łagodniejszych stadiach na nietrzymanie moczu skuteczne okazują się suplementy diety z ziołowych składników, które dostarczają fitoestrogenów oraz usuwają bakterie z układu moczowego, jednym z polecanych przez nas suplementem jest Cystenon.

Czy nietrzymanie moczu leczy się operacyjnie?

Nietrzymanie moczu jakie suplementy pomagają

Obecnie nietrzymanie moczu leczy się także chirurgicznie. Podczas zabiegu mogą zostać wszczepione specjalne taśmy unoszące pęcherz i cewkę moczową, dużą skuteczność dają także zabiegi laserowe, polegające na tym, że obkurcza się mięśnie i wzmacnia ścianki pochwy, tak że układ moczowy odzyskuje swoją prawidłową funkcjonalność. Zabiegi są niestety dość kosztowne, a nie zawsze można liczyć na ich refundację, poza tym wiążą się one z ryzykiem powikłań.

Jak diagnozowane jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu pacjent rozpoznaje sam, bo akurat ta przypadłość daje bardzo oczywiste objawy. Wizyta u lekarza jest jednak potrzebna po to, aby określić przyczyny, bo właśnie od tego zależy skuteczność dalszego postępowania. Specjaliści podkreślają, by jak najszybciej zwrócić się po pomoc przy nietrzymaniu moczu, bo na początkowych stadiach znacznie prościej można ten problem rozwiązać.

Diagnostyka w przypadku inkontynencji zaczyna się od wywiadu z pacjentem – bardzo pomocne jest prowadzenie dzienniczka mikcji, ponadto lekarz pyta o nietrzymanie moczu oraz inne choroby w rodzinie, ciąże i porody, sprawdza ogólny stan zdrowia pacjenta i jego historię zabiegów, uwzględniany jest także styl życia oraz rodzaj pracy. Wywiad uzupełniają wyniki badań laboratoryjnych oraz badanie ginekologiczne lub badanie prostaty u mężczyzn. Jeśli to jest konieczne, zaleca się jeszcze dodatkowe badania, np. badanie urodynamiczne czy test podpaskowy.

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Obok ziołowej suplementacji, ogromne znaczenie dla ograniczenia inkontynencji mają zmiany codziennym stylu życia. Warto obniżyć masę ciała – otyłość ma duży związek z osłabieniem mięśni Kegla i nietrzymaniem moczu. Wskazane jest też ograniczenie spożycia kofeiny oraz innych moczopędnych napojów, zaleca się też mniejsze spożywanie płynów przed wyjściem albo przed snem,

Nietrzymanie moczu a ciąża

Nietrzymanie moczu EV HS 1

Nietrzymanie moczu dotyka wiele kobiet będących w ciąży, szczególnie w ostatnich miesiącach, gdy brzuch jest już duży. Powiększająca się macica uciska drogi moczowe i pęcherz, dlatego dużo częściej czuć potrzebę oddawania moczu i nie zawsze udaje się nad tym w pełni zapanować.

Problem może się nasilać z każdym kolejnym porodem, zwłaszcza gdy noworodek ma wysoką masę urodzeniową lub poród był długi i skomplikowany. Inkontynencja utrzymuje się po porodzie, ponieważ mięśnie, które brały udział przy skurczach, pozostają jeszcze rozluźnione i zwiotczałe. To często ustępuje po kilku tygodniach, gdy organizm kobiety wraca do normy, czasem jednak może się utrzymać na dłużej, i wtedy zaleca się wizytę u lekarza. Suplement polecany dla kobiet na nietrzymanie moczu to Cystonette.

Nietrzymanie moczu a prostata

Zaburzenia w funkcjonowaniu prostaty niemal zawsze powodują jakieś dolegliwości układu moczowego. Typową przypadłością jest ciągłe parcie na pęcherz i częste korzystanie z toalety, a czasem dochodzi do tego jeszcze inkontynencja. Nietrzymanie moczu to także częsta komplikacja po prostatektomii, czyli operacji usunięcia gruczołu krokowego. Nietrzymanie moczu może być też powiązane z infekcją dróg moczowych – przy powiększonej prostacie cewka moczowa nie zawsze dokładnie się oczyszcza, a wszelkie złogi sprzyjają infekcjom. Nietrzymanie moczu spowodowane stanem zapalnym zwykle ustępuje, kiedy uda się wyleczyć infekcję dróg moczowych. Wiele pozytywnych opinii wśród mężczyzn uzyskał suplement Prostan Plus.

Co powoduje nietrzymanie moczu u seniorów?

Nie jest tajemnicą, że u osób starszych nietrzymanie moczu jest bardzo powszechne. Wiele osób błędnie jednak zakłada, że to normalny efekt starzenia się organizmu i nic nie da się z tym zrobić, gdy tymczasem są już skuteczne metody walki z inkontynencją. Seniorzy z powodu nietrzymania moczu często rezygnują zupełnie z innych aktywności, co nie jest dobre dla ich stanu zdrowia, jak i kondycji psychicznej. Najczęściej w starszym wieku za nietrzymanie moczu odpowiadają takie przyczyny jak:

Nietrzymanie moczu - objway
 • osłabienie mięśni Kegla
 • obniżenie pęcherza
 • starcze osłabienie mechanizmu zwieraczowego
 • infekcje dróg moczowych
 • przebyte porody
 • przebyte operacje urologiczne i ginekologiczne
 • przerost prostaty
 • częste zapacia
 • nadwaga lub otyłość
 • cukrzyca

Nietrzymanie moczu to też jeden z objawów menopauzy – na problemy z menopauzą warto zastosować suplement Nuvialab Meno.

Jakie są najczęstsze rodzaje nietrzymania moczu?

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu

To najczęstszy rodzaj inkontynencji, dotykający zarówno starszych, jak i młodszych. Wynika z osłabienia mięśni dna miednicy, dlatego cewka moczowa nie zaciska się prawidłowo. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu do wycieków dochodzi podczas pracy fizycznej oraz innych czynności podnoszących ciśnienie w jamie brzusznej, jak kichanie czy kaszel.

 • Przemijające nietrzymanie moczu

To dolegliwość, na którą cierpią zdrowe osoby. Jak sama nazwa wskazuje, inkontynencja jest tylko okresowa, powiązana na przykład z wypiciem dużej ilości płynów bogatych w kofeinę, przeziębieniem albo zakażeniem układu moczowego.

 • Naglące nietrzymanie moczu

Ten typ inkontynencji jest powiązany z nadmierną aktywnością mięśni pęcherza, dlatego potrzeba oddania moczu pojawia się nagle, a jeśli potrzeby fizjologicznej nie da się załatwić od razu, dochodzi do wycieku.

 • Nietrzymanie moczu z przepełnienia

Zazwyczaj ten rodzaj inkontynencji dotyka mężczyzn, którzy mają powiększony gruczoł krokowy – przez powiększoną prostatę mocz zalega w pęcherzu i prowadzi to do jego przepełnienia.

 • Nietrzymanie moczu z przyczyn neurologicznych

Inkontynencja może być powiązana nie tylko z chorobami układu moczowego, ale i schorzeniami neurologicznymi. Zaburza to przewodzenie impulsów między mięśniami pęcherza a mózgiem. Ten rodzaj nietrzymania moczu występuje między innymi przy chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianym, uszkodzeniu rdzenia kręgowego.

Dlaczego pojawia się nietrzymanie moczu?

Z nietrzymaniem moczu borykają się nie tylko seniorzy. Według danych medycznych, na inkontynencję cierpieć może nawet 5 milionów dorosłych osób, z czego większość stanowią kobiety. Do inkontynencji przyczynia się ciąża i poród, infekcje układu moczowo-płciowego, zmiany hormonalne w organizmie, ciężka praca fizyczna, otyłość lub duża nadwaga. Te czynniki mogą występować pojedynczo lub łączyć się ze sobą. Do inkontynencji przyczyniają się także czynniki genetyczne.

Inkontynencja u dzieci i młodzieży

Osoby poniżej 18 roku życia także doświadczają nietrzymania moczu. Często diagnozowane moczenie nocne może wynikać z niewydolności nerek, wad i schorzeń układu moczowego, zaburzeń emocjonalnych, wypijania zbyt dużych ilości płynu przed snem, infekcji, chorób neurologicznych, zmniejszonej pojemności pęcherza, nadprodukcji moczu. Do nietrzymania moczu może też oczywiście dochodzić w ciągu dnia.

U dzieci do piątego roku życia jeszcze nie musi to być powód do niepokoju, ponieważ nietrzymanie moczu wynika często z tego, że dziecko nie opanowało jeszcze kontroli nad swoim pęcherzem. Jednak po tym wieku moczenie nocne u dzieci jest już zwykle wynikiem jakiegoś zaburzenia i wymaga wdrożenia odpowiedniej terapii.

Jakie są stadia nietrzymania moczu?

W początkowej fazie nietrzymanie moczu wynika z dość intensywnej aktywności fizycznej. Może nastąpić w trakcie pracy fizycznej, trenowania, podnoszenia ciężkich przedmiotów, towarzyszy też kichaniu czy kaszleniu. Zdarza się stosunkowo rzadko, a wycieki są małe i do ich ukrycia wystarczą zwykłe wkładki higieniczne. Drugi stopień nietrzymania moczu to już wycieki wywołane przez zwykłe, niewymagające dużego wysiłku czynności. Wycieki mogą też być już nieco większe, pojawiają się także w nocy, głównie podczas zmieniania pozycji podczas snu. Trzeci stopień inkontynencji to mimowolne wycieki moczu przy dowolnej czynności. Na tym etapie pacjent musi korzystać z pieluchomajtek, a częstą komplikacją jest wtórne zakażenie dróg moczowych.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Do najskuteczniejszych metod walki z nietrzymaniem moczu zalicza się ćwiczenia mięśni Kegla. To właśnie mięśnie dna miednicy odpowiadają za to, że mechanizm oddawania moczu przebiega bez zakłóceń – mięśnie Kegla podtrzymują między innymi pęcherz, zapobiegają wyciekom moczu i pomagają zatrzymać jego strumień. Rozpoznać je można dokładnie w ten sposób, zaciskając te mięśnie, którymi chciałoby się przerwać oddawanie moczu. Ćwiczenia polegają na szybkim zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla, ale choć jest to metoda skuteczna, to wymaga dyscypliny oraz cierpliwości.

Nietrzymanie moczu jak zapobiegać

Mięśnie odzyskają swoje prawidłowe napięcie po dopiero kilku miesiącach, ale ze względu na to, że są one bardzo proste do wykonania i można je robić dosłownie wszędzie. Napinanie mięśni przeprowadza się w seriach – co najmniej trzy razy dziennie przez pięć minut. Po tym, jak mięśnie ulegną wzmocnieniu, można ćwiczyć rzadziej, ale dla profilaktyki nie warto tak zupełnie z nich rezygnować. Mięśnie zaciska się na kilka sekund, a podczas ćwiczenia nie powinno się wstrzymywać oddechu.

Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu?

Inkontynencja to przypadłość, której trudno uniknąć, ale można mimo wszystko zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Warto w tym celu dbać o higienę układu moczowego, zawsze leczyć nawet drobne infekcje, używać odpowiednich produktów do mycia. Ważną częścią profilaktyki jest unikanie uczucia przepełnienia pęcherza – jeśli czuć potrzebę oddania moczu, to powinno się to zrobić jak najszybciej. Zaleca się też przeciwdziałanie zaparciom, bo takiego zaburzenia układu pokarmowego, ze względu na silne parcie podczas oddawania stolca, szkodzą przy okazji na pęcherz moczowy.

Dodaj komentarz