Zioła na serce – Co daje stosowanie ziół, Jakie zioła pomagają na serce?

Nie da się przeżyć bez serca. To jeden z kluczowych organów w organizmie człowieka, od którego pracy zależy funkcjonalność mózgu, płuc, układu krążenia oraz wszystkich pozostałych organów. Serce pompuje krew, co obok oddychania jest podstawowym procesem w ciele człowieka i wystarczy, że zostanie zatrzymany na chwilę, by miało to bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia i życia.

Serce jest mocnym organem, który przez całe życie się regeneruje, jednak z wiekiem te zdolności do odbudowy spadają. Również niezbyt zdrowy styl życia ma swój udział w rozwoju chorób serca, dlatego bardzo dużą wagę przywiązuje się do właściwej profilaktyki oraz szybkiego podjęcia leczenia w razie problemów. Choroby układu sercowo-naczyniowego to obecnie główna przyczyna zgonów i stale zwiększa się liczba osób mających problemy z sercem. Leczenie serca może być farmakologiczne albo chirurgiczne, ale wiele dolegliwości da się usunąć dzięki stosowaniu odpowiednich ziół, wykorzystując właściwości lecznicze roślin powszechnie dostępnych w naturze. Wiele suplementów na serce taki jak na przykład Corsanum, stworzony jest wyłącznie z ziół i naturalnych składników

Serce – budowa i działanie

Jak ziołami leczyć serce

Serce jest mięśniem. Zbudowane jest z czterech jam: lewej i prawej komory oraz lewego i prawego przedsionka. Komory i przedsionki są od siebie oddzielone przegrodami, co zapobiega mieszaniu się krwi. Za sprawny przepływ krwi przez serce odpowiadają także zastawki, czyli błoniaste przegrody jednokierunkowe. Zdrowe serce u dorosłej osoby ma wielkość zbliżoną do pięści i jest umieszczone w śródpiersiu, za żebrowym obramowaniem, które chroni ten organ przed uszkodzeniami. Około dwie trzecie serca jest jednak przesunięte lekko w lewo. Tętnice odprowadzają krew z komór serca, natomiast krew powracająca do przedsionków dociera tam przez żyły.

Serce powinno bić jednostajnym rytmem, ale jego częstotliwość nie jest stała. W nocy albo podczas relaksującego wypoczynku serce bije wolno, z kolei podczas wysiłku tętno rośnie, prócz tego przyspieszenie akcji serca może mieć związek ze stresem, wypiciem kawy lub innego napoju pobudzającego, z powodu strachu. Kiedy rytm pracy serca jest nieregularny, jest to zwykle objawem problemów zdrowotnych i wymaga to diagnozy lekarskiej.

Serce ma za zadanie dotlenić krew oraz rozprowadzić ją do komórek. Natlenienie odbywa się jednak nie w samym sercu, tylko w płucach, do których krew jest przesyłana tętnicą płucną. Po natlenowaniu układ krążenia rozprowadza krew do wszystkich tkanek organizmu. Układ sercowo-naczyniowy odpowiada także za usuwanie dwutlenku węgla oraz zbędnych produktów przemiany materii.

Poczytaj też: rekomendowany produkt na wzmocnienie organizmu, naczyń krwionośnych i dodający witalności to AstaxKrill

Co daje stosowanie ziół na serce?

Serce może zacząć szwankować już w młodym wieku, co zazwyczaj ma związek z wrodzonymi wadami, siedzącym trybem życia, otyłością, tłustą i niezdrową dietą. Niedomagające serce dość szybko daje objawy, choć czasami są one na tyle łagodne, że się je lekceważy. Przy niektórych schorzeniach objawy mogą pojawić się nagle i to w formie mocno dokuczliwej, utrudniającej codzienne funkcjonowanie. Zaburzeń w pracy serca nigdy nie powinno się lekceważyć, dlatego zamiast podejmować leczenie na własną rękę, warto wcześniej skonsultować to z lekarzem.

Zioła na serce pomagają obniżyć nadciśnienie

Konsultacja jest wskazana także w przypadku ziół, bo naturalne preparaty wcale nie są tak obojętne dla zdrowia – źle dobrane zioła albo zbyt wysokie dawki mogą spowodować groźne skutki uboczne. Zioła na serce różnią się swoim działaniem, dlatego istotne jest ich właściwe dopasowanie do swoich dolegliwości, a to, z jaką konkretnie chorobą walczymy, może tylko określić lekarz. Nadzór lekarza przy stosowaniu ziół jest szczególnie ważny przy poważnych schorzeniach serca oraz gdy już się przyjmuje leki na receptę.

Zioła pomagają obniżyć nadciśnienie, są cenne w profilaktyce oraz leczeniu miażdżycy i choroby wieńcowej, dobrze działają na kołatanie serca oraz arytmię, można też je stosować, kiedy dolegliwości serca mają podłoże nerwowe. Często też zaleca się dodatkowe stosowanie ziół podczas rekonwalescencji po zawale.

Jak można stosować zioła na serce?

Zioła dostępne w sprzedaży mogą mieć postać suszu albo herbatek ziołowych w tabletkach. Susz zalewa się gorącą wodą i zostawia na co najmniej parę minut, tak aby powstał ziołowy napar, który później wystarczy wypić. Dawkowanie ziół powinno być podane na opakowaniu suszu, ewentualnie ustala się właściwą dawkę razem ze swoim lekarzem. Herbatki w torebkach zwykle są słabsze od suszu, dlatego można je pić częściej, ale i w tym przypadku należy trzymać się zaleceń na opakowaniu.

Zioła można też kupić w formie nalewki na alkoholu, prócz tego dostępne są ziołowe tabletki, krople oraz płyny – takie suplementy diety są dużym wsparciem przy leczeniu chorób serca, ale bezwzględnie należy się zapoznać z listą przeciwwskazań oraz nie przekraczać zalecanych dawek. Zioła na serce są często dostępne w formie mieszanek, które mają bardziej kompleksowe działanie.

Jakie zioła są szczególnie polecane na serce?

 • Miłorząb japoński – wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, przyspiesza odbudowę uszkodzeń w naczyniach krwionośnych, poprawia elastyczność żył, usuwa złogi cholesterolowe, obniża ciśnienie;
 • Serdecznik – ma silne właściwości uspokajające, obniża ciśnienie tętnicze, pomaga w leczeniu różnych schorzeń serca, działa wzmacniająco na mięsień sercowy;
 • Głóg – poprawia siłę skurczu mięśnia sercowego, pobudza przepływ krwi, poszerza światło naczyń krwionośnych, wspomaga leczenie miażdżycy i obniża cholesterol, poprawia ukrwienie, wycisza i uspokaja;
Ekstrakt z głogu to zioła na serce
 • Naparstnica – zwiększa wydolność serca, reguluje puls i ciśnienie krwi, poprawia siłę skurczów mięśnia sercowego;
 • Liść czarnej porzeczki – silny antyoksydant, wspomaga odbudowę komórek serca, działa oczyszczająco;
 • Jemioła – obniża ciśnienie tętnicze, rozszerza i oczyszcza naczynia krwionośne, pomaga przy kołataniu serca na tle nerwowym;
Ekstrakt z szyszek chmielu obniża ciśnienie
 • Owoc dzikiej róży – silnie wzmacnia serce, działa pobudzająco na układ krążenia, przyspiesza usuwanie toksyn z krwiobiegu, niszczy wolne rodniki i spowalnia starzenie organizmu;
 • Imbir – poprawia krążenie, ma właściwości oczyszczające, reguluje poziom ciśnienia tętniczego, pomaga obniżyć cholesterol i cukier;

Jakie zioła na wzmocnienie?

Na wzmocnienie serca potrzebne są nie tylko minerały i witaminy, ale także antyoksydanty. Dlaczego są one tak ważne? Wolne rodniki są ważne dla pracy serca, ale gdy będzie ich za dużo, zaczną one uszkadzać zdrowe komórki mięśnia sercowego. Z powodu wolnych rodników serce zaczyna więc gorzej pracować, regeneracja jest zaburzona, a to prosta droga do rozwoju groźnych chorób. Antyoksydanty są więc bardzo ważne dla serca, a dostarczyć ich mogą właśnie zioła, w tym ginkgo biloba, moringa, ashwagandha, hibiskus, głóg, dzika róża, serdecznik, zielona herbata siemię lniane. Zioła na serce warto brać, kiedy organizm jest mocno przemęczony oraz profilaktycznie, po 50 roku życia, kiedy serce naturalnie zaczyna się osłabiać przez starzenie.

Co pomaga na kołatanie serca?

Kołatanie serca to przyspieszone albo nierówne bicie serca. To nieprzyjemne uczucie, któremu towarzyszy rozdrażnienie, niepokój, osłabienie, kłopoty z koncentracją, utrudnia to też zasypianie oraz relaks. Kołatanie serca można wyciszyć stosując głóg, rdest, jemiołę, walerianę, melisę, konwalię.

Co stosować przy arytmii?

W arytmii serce nie bije miarowo, co zakłóca przepływ krwi oraz powoduje, że krew nie jest dobrze natleniona. Zioła na arytmię mają działanie wyciszające, regulują ciśnienie oraz zwiększają wydolność serca, a najlepiej w tej roli sprawdza się kozłek lekarski, nawłoć, naparstnica, serdecznik, miłek wiosenny.

Zioła polecane na nerwicę

Przy nerwicy chodzi głównie o wyciszenie organizmu oraz o dodatkowe wsparcie nie tylko dla serca, ale i układu nerwowego. To może zapewnić stosowanie chmielu, melisy, kozłka lekarskiego, męczennicy cielistej.

Jakich ziół używać przy chorobie wieńcowej?

Choroba wieńcowa powoduje, że naczynia krwionośne są zwężone, przez co organizm nie jest prawidłowo zaopatrywany w tlen oraz krew. Zioła, które stosuje się przy chorobie wieńcowej, mają na celu oczyszczenie krwiobiegu ze złogów oraz poprawę wydolności serca, a za najskuteczniejsze pod tym względem uchodzą napary z głogu, miłorzębu japońskiego, serdecznika, czarnego bzu, jemioły, ruty.

Zioła pomagające uniknąć zakrzepów

Zakrzepy bywają zabójcze i wiążą się z wyjątkowo groźnymi schorzeniami układu krążenia. Przy usuwaniu zakrzepów chodzi o to, by łagodnie rozbić utworzone złogi, dzięki czemu zbędne toksyny będzie można sprawnie wydalić z krwiobiegu, nie ryzykując, że dojdzie do zatoru. Najlepsze zioła o działaniu przeciwzakrzepowym to żeń-szeń, imbir, miłorząb japoński, wierzba biała.

Dlaczego zioła to dobre rozwiązanie przy problemach z sercem?

Jakie stosować zioła na serce

Zioła mogą być alternatywą dla leków, ale tylko przy tych łagodniejszych schorzeniach – nie zaleca się odstawiania przepisanych przez lekarza środków po to, by tylko brać naturalne zioła. W cięższych stanach zioła są natomiast wielkim wsparciem dla konwencjonalnej metody leczenia, poza tym warto zioła stosować profilaktycznie, tak aby pierwsze, jeszcze łagodne symptomy, nie przerodziły się w coś poważniejszego. Zioła są tak wartościowe dla serca, ponieważ zawierają wiele cennych substancji czynnych, by wymienić tylko te najważniejsze:

 • saponiny
 • sole mineralne i witaminy
 • flawonoidy
 • cholinę
 • glikozydy
 • nienasycone kwasy tłuszczowe

Zioła powodują, że serce jest mniej narażone na działanie wolnych rodników. Są w stanie obniżyć i wyregulować ciśnienie tętnicze, prócz tego usuwają objawy arytmii czy kołatania serca. Działają też uspokajająco, co jest bardzo pomocne dla wszystkich osób często narażonych na stres – po odpowiednio dobranych ziołach serce zaczyna pracować spokojniej, w naturalnym rytmie, wypełniając swoje właściwe funkcje.

Z pomocą ziół można zwalczyć miażdżycę, a ich regularne przyjmowanie pozwala utrzymać cholesterol w normie. Zioła skutecznie oczyszczają tętnice i żyły, działają rozkurczowo, poprawiają także siłę skurczu, od którego zależy wydajna praca mięśnia sercowego.

Dodaj komentarz