Filmy które warto zobaczyć!!!

Filmy oglądamy w różnym celu – żeby zainspirować się marzeniami głównych bohaterów, żeby pośmiać się z niezdarnej Bridget Jones, a tym samym zdać sobie sprawę, że każda z nas ma w sobie jakiś pierwiastek z tej postaci lub aby się zrelaksować i przenieść w inny świat.

Są też filmy, które pozwalają nam zastanowić się nad sensem życia, otwierając nam oczy na różne sprawy, przy których warto zatrzymać się chociaż na chwilę. Te, wywołują w nas często skrajne emocje – od głębokiego wzruszenia po złość. Poniżej znajdziecie zbiór filmów, które każdy powinien zobaczyć choć raz w życiu.  Są wyjątkowe i wnoszą wiele cennych wartości do życia każdego z nas.

Forest Gump

“Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, na co trafisz” – tak podsumował historię swojego życia główny bohater filmu Forrest Gump. Mamy okazję szczegółowo poznać jego niesamowite życie, złożone z licznych zbiegów okoliczności. Forrest opowiada swój życiorys przypadkowo napotkanym osobom, czekającym tak jak on na przystanku autobusowym.

Większość bierze go za bajkopisarza, ponieważ z relacji Forresta można wywnioskować, że brał on udział we wszystkich najważniejszych wydarzeniach, od wojny w Wietnamie po uczenie Elvisa Presley’a słynnych kroków tanecznych, a na końcu wychodzi na jaw, że jest milionerem – swojej fortuny dorobił się na połowie krewetek. Pomimo wielu osiągnięć tęskni on za swoją wielką miłością – Jenny, której poświęca najwięcej uwagi. Bohater cierpi na łagodną odmianę autyzmu.

Film jednak jest niezwykle wzruszający, zabawny, ujmuje swoim pięknem, wiarą w ludzi i w ich możliwości. Pokazuje, że pomimo wielu przeciwnościom losu, Forrest jest niezwykle sprawnym psychicznie i fizycznie człowiekiem, który osiąga więcej, niż mogłoby się komukolwiek wydawać.

Chłopiec w pasiastej piżamie

Nie wszystkie filmy, które opowiadają o prawdziwej przyjaźni są pozytywne, przyjemne i wesołe. W “Chłopcu w pasiastej piżamie” jesteśmy świadkami pozytywnie rozwijającej się znajomości pomiędzy ośmioletnim Brunem i jego rówieśnikiem Szmulem, który jest tytułowym bohaterem. Fabuła rozgrywa się w latach 40-tych na niemieckiej wsi. Bruno jest synem niemieckiego oficera, który zostaje mianowany komendantem obozu zagłady, a Szmul więźniem wspomnianego obozu.

Film być może dla wielu przedstawia wydarzenia, które w rzeczywistości nie mogłyby mieć miejsca, jednak pewne jest to, że pokazuje on prawdziwą przyjaźń ponad wszystkimi podziałami, w której nie jest ważny status społeczny czy też pochodzenie. Być może wynika to z tego, że film pokazuje obozowe życie z perspektywy małego dziecka, które nie wszystko rozumie, jednak uważa, że każdy ma albo przynajmniej powinien mieć równe prawa do życia, bo każdy przecież jest człowiekiem. Jeżeli jednak macie ochotę obejrzeć coś z  “happy endem”, to lepiej wybrać inny film.

Nietykalni

Zostańmy przy tematyce przyjaźni – “Nietykalni” również opowiadają historię znajomości pomiędzy mężczyznami pochodzącymi z dwóch różnych światów – Driss’a, który ma za sobą odsiadkę we francuskim więzieniu oraz zamożnego Phillipe’a, który sparaliżowany porusza się na wózku inwalidzkim.

nietykalni

Poznają się, gdy ten drugi szuka całodobowego opiekuna i ku zdziwieniu wszystkich, jego wybór trafia właśnie na Driss’a, który otwarcie wyznaje, że nie zależy mu na pracy, a na zasiłku, który może zdobyć dzięki podpisowi Phillipe’a. W krótkim czasie okazuje się, że mężczyźni wzajemnie siebie dopingują w spełnianiu marzeń i dają sobie nadzieje na lepsze jutro. Osiągają rzeczy, które w pojedynkę byłyby niemożliwe, a zderzenie tak dwóch skrajnie różnych światów, daje początek pięknej przyjaźni, która czyni z nich duet nietykalny.

Zielona Mila

Kto powiedział, że kolor pokrywającego podłogę linoleum nie może być nazwą filmu? Stąd właśnie wzięła się nazwa kolejnego kinowego hitu pt. “Zielona mila”, który przede wszystkim pokazuje jak krzywdzące może być ocenianie ludzi po pozorach. Uwypukla też ogólnie znaną prawdę, o której nie zawsze pamiętamy- że każdy zasługuje na drugą szansę. Niestety film też obrazuje to, jak bezsilni jesteśmy wobec systemu kar i samej śmierci oraz pokazuje, że rzeczy, na które na co dzień nie zwracamy uwagi, mogą z czasem zmienić nas i nasz światopogląd o 180 stopni. Na ten film musicie zarezerwować ponad 3 godziny czasu oraz przynajmniej dwa opakowania chusteczek, ale naprawdę warto!

Siedem Dusz

Oddalibyście życie za drugą osobę? … zależy za jaką, prawda? A gdyby dręczyły Was wyrzuty sumienia i chcielibyście odkupić swoje winy, poświęcając swoje życie dla innej osoby, to czy Wasza śmierć by wystarczyła? Film pt. “Siedem dusz” zadaje te pytania w niezwykle prowokujący sposób, skłania do głębszego zastanowienia się nad tematem przebaczenia, wartości życia i śmierci, miłości oraz odkupienia.

Ben, którego gra Will Smith, staje przed wieloma dylematami, a jego życiowe rozterki spowodowane drastycznym wydarzeniem sprawiają, że decyduje się on odkupić swoje winy zmieniając życie siedmiu, z pozoru zupełnie obcym osobom. Czy Ben podoła temu i czy w końcu postawiony pod ścianą będzie musiał poświęcić swoje życie, żeby zdobyć przebaczenie? To musicie zobaczyć już sami.

Dodaj komentarz