Fibre For Body Cleansing - wie funktioniert es und wie wirkt es auf den Körper, kann man damit abnehmen?

W zdrowej diecie chodzi nie tylko o to, żeby była niskokaloryczna. Ważne jest także to, by w codziennym jadłospisie znalazły się wszystkie ważne składniki odżywcze. Wśród nich istotne miejsce zajmuje błonnik, substancja wspomagająca trawienie i oczyszczająca organizm z toksyn.

Dlaczego należy jeść błonnik?

Przemiana materii nie zawsze przebiega tak, jak powinna. Coraz więcej osób ma problemy z trawieniem, co przekłada się nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe i kłopoty z utrzymaniem właściwej wagi. To w dużej mierze wina niewłaściwego odżywiania się – w naszym menu jest zdecydowanie za dużo żywności wysoko przetworzonej, w której brakuje wartości odżywczych. Mówiąc wprost, nawet jedząc dużo, nie dostarczamy do organizmu odpowiedniej ilości witamin oraz minerałów, a to przekłada się na coraz gorszą kondycję organizmu.

Ballaststoffe

Źle skomponowana dieta powoduje, że w tkankach odkłada się mnóstwo toksycznych substancji, a niestrawione resztki jedzenia zostają w przewodzie pokarmowym. Taki stan nie jest dobry zarówno dla zdrowia, jak i atrakcyjnej sylwetki, dlatego odpowiednia dieta i zdrowa żywność ma tak ogromne znaczenie. I dlatego myśląc o zmianie nawyków żywieniowych w żadnym razie nie wolno zapominać o błonniku, ponieważ to właśnie on wspomaga metabolizm i usuwa wszystkie zbędne substancje.

Co to jest błonnik?

Błonnikiem nazywa się włókno pokarmowe, jeden z węglowodanów złożonych. Błonnik znajduje się przede wszystkim w warzywach i zbożach, ale tylko tych nieprzetworzonych, dlatego właśnie bardziej wartościowe jest pieczywo razowe, a nie białe – w tym drugim błonnika jest zdecydowanie mniej.

Sam błonnik nie jest trawiony przez ludzki organizm, ale właśnie dlatego spełnia tak istotną rolę. Łącząc się z wodą pomaga w trawieniu i dosłownie wymiata z jelit wszystko, czego organizm nie potrzebuje. Błonnik zapewnia uczucie lekkości, dodaje energii, usuwa wiele przykrych dolegliwości wynikających z zanieczyszczenia organizmu. Pomaga obniżyć cholesterol, neutralizuje pierwiastki ciężkie, które trafiają do organizmu wraz z brudnym powietrzem, reguluje poziom cukru i glukozy. Do tego odtwarza prawidłową florę bakteryjną w układzie pokarmowym, bez której metabolizm nie będzie normalnie przebiegał.

Błonnik niezbędny w odchudzaniu

Błonnik pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jest bardzo użyteczny podczas odchudzania, ponieważ szybko pęcznieje i daje wrażenie pełnego żołądka, przez co łatwo jest ograniczać ilość spożywanych kalorii. Błonnik hamuje też nagłe skoki cukru, więc po zjedzeniu posiłku uczucie głodu nie wraca przez znacznie dłuższy czas i znika pokusa podjadania kalorycznych przekąsek.

Na dodatek błonnik usuwa z tkanek toksyny, z powodu których Fettverbrennung zachodzi zbyt wolno. Oczyszcza ciało i usprawnia metabolizm, a to jest kluczowe w każdej diecie odchudzającej.

Błonnik częścią profilaktyki zdrowotnej

Błonnik warto jeść nie tylko po to, by być szczupłym. Jest on cenny także z punktu widzenia profilaktyki zdrowotnej. Jego regularne spożywanie pomaga zminimalizować ryzyko pojawienia się takich chorób jak cukrzyca, kamica żółciowa, nowotwór jelita grubego, miażdżyca, żylaki odbytu. Błonnik chroni także przed uporczywymi zaparciami i chorobliwą otyłością.

błonnik pokarmowy na zdrowy organizm

Kto może spożywać błonnik?

Błonnik zalecany jest wszystkim zdrowym osobom, także dzieciom. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, dzienna dawka błonnika to od 25 do 40 gram, w zależności od masy ciała. Dla dzieci zalecana dobowa dawka błonnika to niecałe 20 gram. Zapotrzebowanie indywidualne oblicza się zwykle na podstawie wzoru: masa ciała w kilogramach dzielona przez 2. Wyższe dawki nie są zalecane, chyba że skonsultuje się to z lekarzem, niemniej to bardziej niedoborów błonnika należy się obawiać, a nie jego zwiększonych ilości.

Na błonnik uważać muszą jednak osoby o gorszym stanie zdrowia, borykające się z różnymi chorobami układu pokarmowego. Błonnik jest substancją, która zmusza jelita i żołądek do intensywniejszej pracy, co w stanie chorobowym nie jest korzystne, gdyż może zaostrzyć dolegliwości. Mniejsze ilości błonnika spożywa się więc przy nowotworach, wrzodach żołądka lub dwunastnicy, stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Błonnik może też zagrażać osobom z niedoborami niektórych pierwiastków, ponieważ blokuje ich wchłanianie, i w takich sytuacjach również należy ograniczyć jego ilość.

Czy błonnik może zaszkodzić?

Dieta wysokobłonnikowa ma zbawienny wpływ na zdrowie, ale trzeba pamiętać, że błonnik nie jest w stanie zastąpić wszystkich substancji odżywczych. Przez błonnik z pokarmu wchłania się mniej wapnia, cynku, żelaza i magnezu, a to także bardzo ważne składniki odżywcze. Dieta musi więc być tak skomponowana, by każdy z tych minerałów dostarczany był w zalecanej ilości. Posiłki muszą być tak ułożone, by poszczególne substancje się nie zwalczały – najlepiej jest zgłosić się w tym celu do dietetyka albo skorzystać z gotowych, sprawdzonych diet.

Większych ilości błonnika nie należy też spożywać podczas kuracji lekami. Błonnik zmniejsza wchłanianie substancji leczniczych, dlatego pomiędzy posiłkiem wysokobłonnikowym a dawką leków musi być zachowany odstęp co najmniej jednej godziny.

Najlepsze źródła błonnika

Błonnika dostarcza większość warzyw i zbóż. Te pierwsze warto jak najczęściej jeść surowe, a jeśli konieczna jest obróbka cieplna, warzywa należy gotować jak najkrócej, by nie straciły one swoich cennych właściwości. Prawdziwą bombą błonnikową są między innymi warzywa strączkowe, jak soja, fasola czy groch, sporo błonnika można też znaleźć w suszonych owocach (np. śliwki, figi, morele). Zdrową przekąską z błonnikiem są pestki roślin oraz orzechy, do tego w codziennej diecie nie może zabraknąć razowego pieczywa, ciemnego makaronu i ryżu, płatków pełnoziarnistych, otrębów, naturalnego nabiału, zwłaszcza jogurtów i kefirów.

warzywa z duża zawartością błonnika

Dostarczycielem błonnika są także suplementy diety. Wiele z nich to wartościowe produkty, zawierające czysty błonnik o wszystkich cennych właściwościach. Dobry suplement będzie się składał przede wszystkim z błonnika, ale pojawić się w nim mogą także ważne substancje uzupełniające, jak chociażby prebiotyki, które działają osłonowo i dodatkowo wzmacniają układ pokarmowy.

Kuracje oczyszczające z błonnikiem w roli głównej

Błonnik często wykorzystuje się w przeróżnych kuracjach oczyszczających organizm. Nie bez powodu, bo mało która substancja tak skutecznie eliminuje z organizmu toksyny i złogi, a przy tym nie jest dla organizmu obciążeniem. Błonnik to świetny zamiennik dla różnego rodzaju leków przeczyszczających, które działają zbyt intensywnie i na dłuższą metę jeszcze bardziej niszczą żołądek i jelita. Błonnik gwarantuje naturalną detoksykację, bez skutków ubocznych i zagrożeń dla zdrowia, choć też należy takie oczyszczanie przeprowadzać według określonych zasad.

Najważniejsza jest taka, by nie zwiększać gwałtownie dziennej dawki błonnika. Jeśli do tej pory unikało się surowych warzyw i pełnoziarnistych produktów spożywczych, nie można z dnia na dzień zastąpić nimi dotychczasowe jedzenie. Trzeba te zmiany wprowadzać stopniowo, by organizm zdążył się przyzwyczaić. Przy niskich niedoborach nie wolno przejść od razu na rekomendowaną dawkę błonnika, tylko zwiększać ją o kilka gram tygodniowo, aż dojdzie się do prawidłowej ilości. Uporczywe bóle brzucha to sygnał, że błonnika w nowej diecie jest za wiele i najrozsądniej będzie wtedy ograniczyć czasowo jego spożycie.

Oczyszczającej diety na bazie błonnika nie powinno się stosować także wtedy, gdy przyjmuje się leki albo suplementy regulujące niedobory minerałów. W takiej sytuacji spożywa się jedynie zalecane przez lekarza dawki, tak by układ pokarmowy mógł bez przeszkód funkcjonować.

Błonnik należy zawsze łączyć z wodą

Błonnik to substancja, która staje się użyteczna dopiero wtedy, gdy połączy się z wodą. Bez niej jest jedynie obciążeniem dla jelit – suchy błonnik po zjedzeniu zamienia się w ciężką masę, której organizm nie jest w stanie strawić i wydalić. Suchy błonnik po prostu zalega w jelitach i może nawet doprowadzić do poważnych komplikacji, jeśli będzie go naprawdę dużo. Wystarczy jednak, że będzie mógł wchłonąć odpowiednią ilość płynów, a jego działanie nie przyniesie żadnych przykrych konsekwencji.

Przy diecie z wyższą zawartością błonnika standardowe dwa litry wody mogą się okazać niewystarczające, dlatego dla pewności warto doliczyć jeszcze jeden litr płynów, dzięki którym błonnik będzie mógł w całości się rozpuścić. W przypadku suplementów diety, które występują najczęściej jako proszek, spożycie wody powinno być jeszcze większe. Oprócz wody nadawać się będą jeszcze wszelkiego rodzaju soki warzywne i owoce oraz ziołowe herbaty.

Hinterlassen Sie einen Kommentar